Czym jest kontrakt psychoterapeutyczny?
Najprościej rzecz ujmując to: umowa ustna pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą, mająca na celu określenie sposobu, czasu trwania i formy leczenia trudności, z jakimi dana osoba się zgłasza.
Barbara Frankowska
11/28/20221 min read
Najprościej rzecz ujmując to: umowa ustna pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą, mająca na celu określenie sposobu, czasu trwania i formy leczenia trudności, z jakimi dana osoba się zgłasza. Częścią kontraktu jest także setting psychoterapeutyczny, który zazwyczaj jest stały, czyli: miejsce, godzina i czas trwania sesji.
Często się zdarza, że w czasie psychoterapii cele i założenia początkowe leczenia ulegają zmianie. W dynamicznym procesie leczenia, objawy z którymi przychodzimy, zaczynają tracić na znaczeniu, a pojawia się chęć by głębiej rozumieć swoje problemy i trudności, a nie tylko zniwelować objawy.
W zależności od sposobu pracy psychoterapeuty i nurtu z jakiego się wywodzi, forma kontraktu psychoterapeutycznego może się różnić. Różni psychoterapeuci, różnie pracują, a my mamy możliwość wyboru pomiędzy nimi.